Czym kierować się przy wyborze drukarki do biura?

Czym kierować się przy wyborze drukarki do biura?

Warto przeczytać

Drukarka to nieodłączny element dobrze wyposażonego biura. Mimo tego, iż tradycyjne formy dokumentów powoli są wypierane przez wersje elektroniczne, to w dalszym ciągu papierowe odpowiedniki bywają w wielu branżach niezastąpione.

Drukarka to nieodłączny element dobrze wyposażonego biura. Mimo tego, iż tradycyjne formy dokumentów powoli są wypierane przez wersje elektroniczne, to w dalszym ciągu papierowe odpowiedniki bywają w wielu branżach niezastąpione. Prędzej czy później przedsiębiorca musi więc stanąć przed wyborem odpowiedniej dla potrzeb swojej firmy drukarki. Jednak czym powinien się kierować podczas wyboru?

Rodzaj przedsiębiorstwa oraz jego wielkość

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze odpowiedniego urządzenia jest wielkość firmy oraz rodzaj przedsiębiorstwa. Od tego bowiem będzie zależała ilość wydruków oraz preferowana jakość. Istnieją drukarki laserowe, oferujące szybką pracę oraz wysokiej jakości wydruki, ale są to urządzenia drogie. Z kolei atramentowe są tańsze, lecz drukują dużo wolniej, często należy w nich wymieniać tusze, a jakość wydruków jest niższa. Jeżeli przedsiębiorstwo potrzebuje jedynie druków tekstowych, to zarówno jedne, jak i drugie sprzęty mogą radzić sobie równie dobrze. Różnica pojawia się natomiast, gdy niezbędne jest drukowanie elementów graficznych. W ich przypadku drukarki laserowe będą sobie z tym radziły dużo szybciej i lepiej.

Sama drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

W firmach, które sporadycznie drukują dokumenty, wystarczający okaże się zakup zwykłej drukarki biurowej. Urządzenie wielofunkcyjne będzie w takim przypadku jedynie stratą pieniędzy, gdyż jest to sprzęt znacznie droższy. Jeśli natomiast przedsiębiorstwo drukuje bardzo dużo i potrzebuje nie tylko samej drukarki, ale również skanera czy kserokopiarki, zdecydowanie lepszym wyborem jest zakup urządzenia nazywanego potocznie kombajnem. Zamiast kupować trzech czy nawet czterech odrębnych sprzętów, można zaopatrzyć się w jeden. Pozwoli to zaoszczędzić sporo miejsca, a jednocześnie zapewni niezbędny zestaw urządzeń.

Koszty eksploatacji drukarki oraz najważniejsze parametry

Bardzo ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru drukarki, są jej koszty eksploatacji. Chodzi tu głównie o wydajność oraz cenę tonera. Warto tu również zaznaczyć, że urządzenie spisuje się najlepiej, gdy elementy eksploatacyjne są oryginalne. Wówczas osiągana jest jego maksymalna wydajność. Szybko można więc wywnioskować, że gdy firma ma niewielkie potrzeby, jeśli chodzi o drukowanie, najlepiej jest decydować się na nieskomplikowane sprzęty, do których materiały eksploatacyjne nie będą zbyt drogie.

W przypadku, gdy przedsiębiorstwo ma zapotrzebowanie na drukowanie dużej ilości dokumentów, dobrze jest zwrócić uwagę podczas zakupu na to, ile stron na minutę dane urządzenie jest w stanie wydrukować. Kolejnym istotnym parametrem jest maksymalne obciążenie. Jest to wartość podawana przez producentów określająca ilość wydruków, jaka może być wykonana miesięcznie przez dany sprzęt. Podczas wyboru drukarki, warto wziąć ten parametr pod uwagę, gdyż praca urządzenia ponad jego możliwości będzie powodowała częste awarie, a z czasem nawet całkowite zniszczenie.

Co w przypadku awarii?

Jak każde inne urządzenia, drukarki również z czasem ulegają różnego rodzaju awariom i wymagają naprawy. Aby zapobiegać tego typu sytuacjom, najlepiej jest wykonywać regularne przeglądy stanu technicznego, a także wymieniać tusze i tonery. Co jednak robić w momencie, gdy już awaria nastąpi? Wielu sprzedawców urządzeń oprócz sprzedaży oferuje także serwis drukarek. Taka kompleksowa usługa to doskonałe rozwiązanie, ponieważ wszystko jest załatwiane w jednej firmie, bez konieczności szukania odrębnych usługodawców. Warto więc podczas zakupu zwrócić uwagę również na tę kwestię.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ArCan S.C. Poznań.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments