Dziczyzna – tradycyjny smak w Twoim domu

Dziczyzna – tradycyjny smak w Twoim domu

Promocja i Reklama

Choć mało kto o tym wie, tradycyjna polska kuchnia nie byłaby tak urozmaicona i obfita w smaki, gdyby nie kuchnia myśliwska. Jej początki sięgają X wieku, co oznacza, że dziczyzna od ponad tysiąca lat stanowi nasze dziedzictwo kulinarne. W średniowieczu dziczyzna podawana była tylko na dworach królewskich, jako oznaka bogactwa i patriotyzmu. Nadal wiele osób uważa dziczyznę za mięsiwo nadające się na wyjątkowe okazje i głównie dla ludzi zamożniejszych, choć nie jest to prawdą. Każdy Polak, bez względu na swój wiek, status społeczny czy stan zdrowia, powinien choć raz zakosztować wyjątkowego mięsa z dziczyzny. Dlaczego? Powodów jest kilka.

Oswojone nie zawsze znaczy lepsze

Wiele osób boi się sięgnąć po mięso z dziczyzny, obawiając się czegoś, nad czym człowiek nie ma kontroli, co jest dzikie i nieokiełznane. A takie właśnie są zwierzęta leśne. Tymczasem dziczyzna jest o wiele lepszym wyborem od mięs zwierząt hodowlanych, takich jak wieprzowina czy drób. Głównymi czynnikami wpływającymi na takie właściwości mięsa jak smak, zapach, kolor czy przydatność do spożycia, jest sposób życia zwierzęcia, jego dieta i dostęp do natury. Sarny, jelenie czy dziki żyją bez ingerencji ludzkiej, karmią się tym, co znajdą w lesie i pobliskich mu terenach, nie znają strachu, mają niczym nieograniczoną swobodę ruchu, a w ich organizmie nie ma krzty sztucznych składników takich jak GMO, hormony czy antybiotyki. Z kolei zwierzyna żyjąca w niewoli ludzkiej nie ma tyle szczęścia – nie zna zapachu świeżego powietrza, egzystuje w zbyt ciasnych klatkach, karmiona jest sztuczną paszą, sztuczne hormony na wzrost i antybiotyki mające chronić osłabiony organizm, podawane są jej na bieżąco, a ubój odbywa się w otoczeniu strachu i zapachu krwi poprzedników. W takich warunkach, choć pod kontrolą ludzką, nie możliwe jest powstanie wartościowego mięsa wysokiej jakości. Dziczyzna żyjąca w zgodzie z naturą, a po śmierci poddawana restrykcyjnym badaniom weterynaryjnym w celu uzyskania 100% pewności, że mięso jest zdrowe i bezpieczne, jest o wiele lepszym wyborem.

Dziczyzna – tradycyjny smak w Twoim domu

Wyjątkowe właściwości dziczyzny

Sarnina, jelenina czy mięso z dzika – nie ważne którego z nich spróbujesz, każde z tych mięs dostarczy Ci tak wielu witamin i składników odżywczych, jakich nie da Ci żadne inne mięso. Dziczyzna jest bowiem pełna wartościowego białka bogatego w aminokwasy egzogenne, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, w łatwoprzyswajalne żelazo, fosfor, wapń czy magnez oraz w witaminy z grupy B. Mięso z dziczyzny jest także mięsem wybieganym, o niskiej zawartości cholesterolu i niskiej kaloryczności, a na dodatek jest mięsem chudszym od drobiu! Dzięki tym wszystkim dobrodziejstwom zawartym w dziczyźnie, jest ona mięsem polecanym dla każdego – osób na diecie odchudzającej, cierpiących na choroby układu krwionośnego, takie jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, anemia. Polecana jest także dla dzieci, ponieważ nie zawiera w sobie grama sztucznych hormonów czy antybiotyków, które są główną przyczyną powstawania alergii pokarmowych. Mówiąc w skrócie – dziczyzna to zdrowie w najczystszej postaci.

Dziczyzna – tradycyjny smak w Twoim domu

Smak, którego nigdy nie zapomnisz

Każdy słyszał o tym, że dziczyzna ma swój charakterystyczny smak, jednak nie każdy wie, skąd on się bierze. Tymczasem niepowtarzalny smak i aromat dziczyzny to kolejny dowód na to, że jest to mięso naturalne, zdrowe i szczere w swojej prostocie. Zwierzęta żyjące dziko żywią się tym, co zaoferuje im przyroda. Są to owoce leśne, grzyby, korzenie, bukiew, kasztany, leśne zioła. Każdy z tych przysmaków posiada swój naturalny i charakterystyczny aromat, który po zjedzeniu przez zwierzę, przenika do jego mięsa, a następnie trafia na nasz talerz. Nie ważne, czy spróbujesz dziczyzny gotowanej na wywarze, smażonej, grillowanej, pieczonej, wędzonej czy w formie wędlin z dziczyzny – tego smaku i aromatu nie da się zniszczyć, ani podrobić.

Skoro już mowa o sposobach przyrządzania dziczyzny, to koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że mitem jest trudność w przygotowaniu tego rodzaju mięsa. Kiedyś, gdy dziczyzny nie dało się kupić w sklepie, faktycznie trzeba było przez kilka dni mrozić mięso, aby skruszało i nabrało delikatności. Ale mamy XXI wiek i mięso z dzika, sarny, zająca czy jelenia możemy kupić w supermarkecie, a takie mięso nadaje się wprost do kuchni, w celu przyrządzenia z niego niesamowitych potraw. Aby podkreślić smak można zamarynować mięso na odpowiedni czas, ale nie jest to konieczne. Warto pamiętać, że dziczyznę można podać na różne sposoby, jako danie główne, przystawkę, czy przekąskę między posiłkami. Pasztet z dziczyzny, smalec z dzika czy kiełbasa myśliwska to przysmaki, którym nie można się oprzeć!

Dziczyzna – tradycyjny smak w Twoim domu

Cena równa się jakość

Choć wiele osób narzeka na wysoką cenę dziczyzny, to tak naprawdę nie ma ku temu żadnych powodów. Dziczyzna to mięso naturalne, ekologiczne, nie mające nic wspólnego z byciem produktem masowej produkcji, jakimi są drób i wieprzowina. Pozyskanie mięsa z dzika czy sarny jest trudniejsze i korzystniejsze niż w przypadku hodowli, a w zamian otrzymujemy artykuł o wysokiej jakości, który posiada w sobie wiele ważnych wartości odżywczych oraz niepowtarzalny smak i aromat. Mimo tego wszystkiego cena dziczyzny nie jest o wiele wyższa od ceny innych mięs.

Jeśli chcesz spróbować wyjątkowego smaku dziczyzny, a nie wiesz, gdzie szukać wyrobów najlepszej jakości, to mamy na to rozwiązanie. Leśniczówka to sklep z dziczyzną stworzony przez pasjonatów myślistwa, w którym robimy wędliny według receptur przekazywanych z dziada pradziada. Nasze wyjątkowe produkty, takie jak delikatny pasztet z sarny lub nieco ostrzejszy pasztet z jelenia, kiełbasa krakowska, a także salami z dzika, rozkochają w sobie podniebienie każdego smakosza kuchni polskiej. Nasze produkty łącza w sobie prostotę ze szlachetnością, delikatność mięsa z charakternym smakiem. Tutaj nie ma przypadków, wszystko musi smakować doskonale! Wyrobem, którego konieczne trzeba spróbować, jest kiełbasa z dzika. Cena naszych produktów jest dostosowana do każdej kieszeni. U nas każdy znajdzie coś dla siebie i, gwarantujemy, wróci po więcej.

Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments