Jak wygląda Wielkanoc w Wielkiej Brytanii?

Jak wygląda Wielkanoc w Wielkiej Brytanii?

Warto przeczytać

W Wielkiej Brytanii na święta przeznaczone są dwa ”bank holidays” (czyli dni wolne od pracy): Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny.

Jak wygląda Wielkanoc w Wielkiej Brytanii?

 

To znaczy, że większość ludzi może cieszyć się długim, bo czterodniowym weekendem. A skąd wzięła się nazwa ”easter”? Otóż od celtyckiej bogini Eostre, symbolu wiosny, płodności i szczęścia. Ludzie wiele lat przed nadejściem chrześcijaństwa obchodzili jej święto, żegnając zimę i witając wiosnę. Atrybutem Eostre był zając, który jest dziś nieodłącznie kojarzony z Wielkanocą.
Święta zaczynają się w zasadzie od Wielkiego Czwartku, czyli Holy Thursday. Wtedy królowa bierze udział w ceremonii Royal Maundy, w którym wręcza nagrody zasłużonym obywatelom (jest ich tyle, ile monarchini ma lat) białe i czerwone portfeliki ze specjalnie wybitymi monetami.

Później jest Wielki Piątek, czyli Good Friday. Wtedy już ludzie nie idą do pracy. Następnie Wielka Sobota – w WB jest to dzień festiwali ulicznych. Nie święci się u nich potraw jak u nas (ta tradycja oprócz w Polsce istnieje jeszcze np. w Czechach i Słowacji). Nie ma też tradycji wykonywania odręcznie pisanek – większość ludzi kupuje gotowe jajka z czekolady.
W Niedzielę Wielkanocną Brytyjczycy spotykają się z rodziną i przyjaciółmi. Po uroczystym śniadaniu wybierają się do kościoła, a o ile pogoda dopisuje, również na spacer. Poniedziałek Wielkanocny natomiast rozpoczyna okres wyprzedaży w sklepach.

W Wielkiej Brytanii istnieje wiele tradycji wielkanocnych. Jedną z nich jest polowanie na jajka, tzw. egg hunt. Polega ona na tym, że w niedzielny poranek dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych w ogrodzie. Oczywiście wygrywa to, które znajdzie najwięcej. Popularne jest też tzw. toczenie jaj – egg rolling. Zabawa polega na tym, że spuszcza się jajka z górki. Zwycięzcą jest ten, czyje jajko stoczy się bez szwanku lub ten, którego skorupka pęknie jako ostatnia. Następna gra to tłuczenie jaj – egg tapping. Uczestnicy muszą za pomocą jajek stłuc skorupki innych, ale tak, aby ich jajko ocalało.

Do tradycyjnych wielkanocnych potraw należą:
– pieczona jagnięcina, podawana wraz z warzywami
– ciasto budyniowe z dodatkiem rodzynek
– gotowane jajka, czasem podaje się tzw. ”scottish eggs”, czyli jajka z mięsem mielonym i cebulą, panierowane w mące i bułce tartej
– Simnel Cake – czyli ciasto z wierzchnią warstwą z marcepanu:
Obecnie święta wielkanocne w WB są bardzo skomercjalizowane (podobnie jak Boże Narodzenie). Ich nieodłączną częścią stały się czekoladowe jajka i wielkanocny zajączek.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments