Jednym z najważniejszych elementów każdego budynku jest posadzka betonowa. Aby przez długie lata spełniała swoje zadanie, musi zostać wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną. Nie ważne, czy samodzielnie wylewamy posadzkę, czy też zatrudniamy do tego fachowców, powinniśmy znać poszczególne etapy, aby wiedzieć jakich błędów nie popełnić. Warto pamiętać o tym, że nawet specjalistyczna firma może popełnić błąd i próbować go przed nami zataić w obawie przed utratą zlecenia. Jak mówi polskie porzekadło – przezorny zawsze ubezpieczony.
Posadzki betonowe pełnią kilka bardzo ważnych funkcji w naszych domach. Jedną z nich jest izolacja – prawidłowo wykonana posadzka chroni nasz dom przed utratą ciepła i przenikaniem wilgoci do wewnątrz pomieszczeń. Błędy popełnione na etapie wykonywania posadzki betonowe, wychodzą na światło dzienne dopiero po latach, a ich naprawa, o ile będzie możliwa, wiele kosztuje. Znajomość kilku podstawowych zasad uchroni nie tylko dom, ale także nasze nerwy, pieniądze i czas.
Posadzki betonowe – podstawowe zasady ich wykonania
Izolacja posadzki betonowej
Izolacja posadzek betonowych to kluczowa część ich przygotowywania. Źle zaizolowana posadzka to beton spenetrowany przez wilgoć, czego efektem jest uciekanie ciepła z pomieszczeń oraz ich zawilgocenie. W takich warunkach może łatwo dojść do pojawienia się grzyba na ścianie, dlatego konieczne jest prawidłowe zaizolowanie posadzki. Izolację wykonujemy za pomocą folii budowlanej, pamiętając o wyborze jak najlepszych materiałów, aby być w 100% pewnym dobrze wykonanej roboty.
Docieplenie posadzki betonowej
Niestety sama folia nie uchroni nas całkowicie przed utratą ciepła. Potrzebne jest jeszcze docieplenie posadzki. Do tego celu, podobnie jak w przypadku docieplania elewacji budynku, używamy styropianu, jednak nie może być to ten sam styropian. Do docieplania budynku używamy materiału o grubości 15-20 cm, podczas gdy do docieplenia posadzki wystarczy styropian cieńszy, o grubości 5 cm. Najważniejsze jest, aby wybrany styropian był odpowiedniej twardości. Materiał układamy warstwowo, naprzemiennie, co pozwoli zminimalizować powstawanie mostków cieplnych, przez które tracimy ciepło w pomieszczeniach. Następnie wszystkie łączenia uzupełniamy za pomocą pianki poliuretanowej.
Zbrojenie posadzki betonowej
Posadzka betonowa musi być twarda, stabilna i trwała. Aby taka była, potrzebuje wzmocnienia odpowiednim zbrojeniem. Posadzki betonowe zbroimy za pomocą siatki zbrojeniowej o średnicy
4 mm.
Koniecznie trzeba pamiętać o wykonaniu szczelin dylatacyjnych! Jeśli posadzka zostanie połączona z murem, podczas „pracy” domu będzie dochodzić do niepotrzebnych dodatkowych naprężeń. Szczeliny dylatacyjne wykonujemy za pomocą pianki dylatacyjnej, styropianu lub szczebli dylatacyjnych.
Plastyfikatory do posadzek
Na rynku dostępne są specjalistyczne środki chemiczne, które znacznie poprawiają właściwości fizyczne betonu. Plastyfikatory, bo o nich mowa, działają na konkretne właściwości betonu. Mogą spowolnić lub przyspieszyć wiązanie betonu, zwiększają jego plastyczność, a nawet czynią beton mrozoodpornym. Warto skorzystać z plastyfikatorów i ułatwić sobie pracę podczas wylewania posadzek betonowych.
Wylewanie posadzki betonowej
Istnieją dwa sposoby na wykonanie posadzki betonowej. Tradycyjny sposób to ręczne przygotowanie mieszanki betonu z odpowiednich proporcji składników, wymieszanie jej, a następnie rozprowadzenie wylewki po izolacji styropianowej. Sposób ten jest prosty, ale bardzo męczący i czasochłonny.
Na szczęście istnieje drugi sposób wykonania posadzki betonowej, dzięki któremu jesteśmy w stanie zaoszczędzić energię i czas. Miksokret (mixokret) to profesjonalny agregat do mieszania i podawania betonu w wyznaczone miejsce. Ten specjalistyczny sprzęt bardzo szybko i sprawnie przygotowuje mieszankę betonu, a następnie dostarcza go tam, gdzie trzeba. Jeśli obawiasz się, że nie stać Cię na zakup takiego sprzętu, to nie masz się czym martwić – kupno agregatu na budowę jednego domu i tak nie ma sensu. Warto jednak wynająć miksokret, dzięki któremu usprawnimy ciężką i czasochłonną pracę, a oszczędzony czas wykorzystać na odpoczynek.
Poziomowanie posadzki betonowej
Podłogi w domu muszą być równe i proste, bez spadków, wzniesień i dołów. Aby takie były, konieczne jest wypoziomowanie posadzki. Poziomowanie posadzki betonowej wykonujemy za pomocą niwelatora oraz łaty aluminiowej (łaty posadzkarskiej). Podczas kupowania wyposażenia do pracy pamiętaj o tym, że choć poziomowanie dłuższą łatą pozwoli zaoszczędzić Ci czas, a efekt korzystniejszy, to jednak operowanie długą na dwa metry linijką wymaga nie lada wprawy.
Zacieranie posadzki betonowej
Gdy but zatapia się w betonie na około 3 mm, czas na zacieranie posadzki. Niezbędnym do tego sprzętem są buty lub klapki posadzkarskie, które nie zniszczą jeszcze wilgotnej nawierzchni, oraz paca posadzkarska lub zacieraczka elektryczna. Zacieranie posadzki za pomocą pacy jest zadaniem prostym, jednak niewątpliwie wymaga dużo pracy i czasu. Zarówno jedno jak i drugie mozesz zaoszczędzić używając zacieraczki elektrycznej. Podobnie jak w przypadku agregatu do posadzek, zacieraczki elektrycznej nie warto kupować na jedną budowę, ale zdecydowanie warto ją wypożyczyć i usprawnić końcowy etap pracy.
Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/