Jakie rozwiązania ekologiczne warto wprowadzić w swoim ogrodzie?

Jakie rozwiązania ekologiczne warto wprowadzić w swoim ogrodzie?

Artykuł miesiąca
Rośliny w ogrodzie wymagają odpowiedniego traktowania. Niekorzystne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne oraz szkodniki potrafią skutecznie zahamować wzrost roślin. Dotyczy to zarówno kwiatów jak i warzyw, które bardzo często sadzimy w pobliżu naszego domu. Jeżeli sadzimy warzywa, chcemy aby były one skarbnicą witamin. Unikamy więc pestycydów i sztucznych nawozów. Na szczęście można wprowadzić do swojego ogrodu ekologiczne rozwiązania, które wzmocnią rośliny i zwalczą szkodniki.

Gnojówka z pokrzyw – na co może pomóc?

Gnojówka z pokrzyw jest wywarem prostym do przygotowania. Na dziesięć litrów gnojówki potrzebujemy około kilogramów świeżych pokrzyw. Ważne, aby zrywać stosunkowo młode pokrzywy, które cechuje najwyższa zawartość składników aktywnych. Najlepiej do przygotowania gnojówki wykorzystać beczkę albo wiadro. Ziele pokrzywy należy pociąć na mniejsze kawałki. Po wrzuceniu rośliny do beczki, zalewamy ją wodą w odpowiedniej ilości. Bardzo dobrym pomysłem będzie wykorzystanie w tym celu deszczówki. Na dwa tygodnie należy odstawić pojemnik w jakieś ciemne miejsce. Co jakiś czas warto wymieszać roztwór. Im częściej to robimy, tym lepiej. Jeżeli z powierzchni przygotowanego roztworu zniknie piana, gnojówka z pokrzyw jest gotowa. Gnojówka ta jest doskonałym nawozem dla roślin ozdobnych oraz jadalnych. Warto regularnie podlewać nasze rośliny tym roztworem. Wzmocni ona zarówno warzywa jak i kwiaty, dzięki czemu będą one odporniejsze nie tylko na choroby, ale również na niekorzystny wpływ szkodników. Jeżeli zaś nasze kwiaty borykają się z mszycami, warto spryskać je roztworem z pokrzyw. Gnojówka z liści pokrzyw pomoże również zwalczyć uporczywe przędziorki, które często atakują drzewka i krzewy owocowe.

Jaki skuteczny nawóz ekologiczny możemy wykorzystać w ogrodzie?

Ekologiczne nawozy pozwalają wzmocnić rośliny oraz ich odporność na choroby i szkodniki. Istnieje mnóstwo przepisów na ekologiczne nawozy. Można przygotować na przykład kompost. Jest on bardzo łatwy do zrobienia i co ważne, nic nie kosztuje. Przygotowujemy go po prostu z odpadków ogrodowych. Mogą to być liście, a także uschnięte resztki roślin. Aby stworzyć kompost, musimy wydzielić specjalne miejsce, w którym będziemy gromadzić odpady. Powinno być ono zacienione, aby kompostowi nie zaszkodził zbyt intensywny wpływ słońca. Kompostu używamy mieszając go z ziemią, w której mają być posadzone rośliny. Bardzo dobrze wpłynie on na takie rośliny jak między innymi: szpinak, rzodkiewka, jarmuż czy ogórek. Regularne i systematyczne stosowanie nawozu sprawi, że poprawi się jakość gleby, w której sadzimy rośliny. Dzięki temu będą one wydawały obfitszy plon.

Podsumowując powyżej zebrane rozważania, bez większych trudności można dojść do wniosku, że warto stosować ekologiczne rozwiązania w swoim ogrodzie. Dzięki temu nasze rośliny, zarówno te jadalne jak i ozdobne są odporniejsze na szkodniki. Warto samodzielnie przygotować gnojówkę z pokrzyw, która wzmocni posadzone przez nas kwiaty i warzywa. Dobrze również zainteresować się właściwościami kompostu.

Autor artykułu
Autorem artykułu jest ogrodniczy sklep internetowy Naturlo oferujący wyłącznie ekologiczne produkty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments