Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez mało dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że planować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w projekcie wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Kwestia jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Też na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić zajmują się krajowi specjaliści w konkretnych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych.

– Przystępujemy do historii bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co czynić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w sposobie „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż dużo znany lek stosowany przy cukrzycy typu II i używany przez ogromną grupę pacjentów. Od wielu lat poleca się o tej podstawy jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków prawdopodobnie być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Rozlicza się, że w Polsce leczy ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest obecnie najmilszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale także często przy leczeniu cukrzycy rodzaju I. Od paru lat leki z ostatnią podstawą czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto ponieważ jej silne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji również w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi wyjątkowo drażliwy dla wątroby. Jest także działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z bliskich źródeł wskazuje, że części w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy określa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za mało lat okazać, że cali na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co bardzo

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne komentarze będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba podejść do rzeczy poważnie, zarazem natomiast nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacje od wydanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co bardzo. Możliwe jest przestawianie pacjentów na różne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z zasady mniej wygodne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje chociaż w nauce. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od leczenia z dnia na dobę. Przestawienie ich na nowe materiały lecznicze prawdopodobnie być wyczerpujące i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zawsze w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z sektora europejskiego – co stanowi jak najbardziej prawdopodobne – prawdopodobnie być faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina umieszcza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments