Regeneracja pomp hydraulicznych – dlaczego to tak ważna czynność?

Regeneracja pomp hydraulicznych – dlaczego to tak ważna czynność?

Warto przeczytać

Pompy są urządzeniami, dzięki którym możemy zasilać wiele maszyn budowlanych, rolniczych, przemysłowych i górniczych. Wiele pojazdów specjalistycznych, takich jak koparki, betoniarki, śmieciarki, samochody ratownicze i wiele innych wykorzystuje napęd hydrauliczny.

Niektóre rodzaje pomp hydraulicznych to:

 • hydrauliczna pompa wielotłoczkowa;
 • hydrauliczna pompa osiowa;
 • hydrauliczna pompa promieniowa;
 • hydrauliczna pompa łopatkowa;
 • hydrauliczna pompa zębata;
 • hydrauliczna pompa śrubowa.

Pompa hydrauliczna – co jest zadaniem pomp hydraulicznych? Hydraulika siłowa

Zadaniem pompy hydraulicznej jest dostarczenie medium pod ciśnieniem – w tym przypadku cieczy. Pompy hydrauliczne mogą być używane do zasilania dmuchaw, sprężarek, wiertarek lub innych urządzeń, które potrzebują cieczy pod ciśnieniem. Zasadniczo, ciśnienie cieczy jest przekazywane przez wąż, rurę lub silnik wewnętrzny. Pompa jest obsługiwana przez ciśnienie płynu i opór medium, przez które przechodzi.

Istnieje wiele definicji określających, gdzie pompy hydrauliczne są stosowane. Ogólnie rzecz biorąc, są one używane w maszynach budowlanych i przemysłowych, takich jak piły, wiertarki, generatory elektryczne, dźwigi i wózki widłowe. Oprócz tych zastosowań istnieje wiele zastosowań peryferyjnych, takich jak maszyny do gwintowania rur, dysze wodne, narzędzia elektryczne i narzędzia do podnoszenia i obracania.

Regeneracja pomp hydraulicznych – dlaczego to tak ważna czynność?

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych – o co chodzi?

Naprawa pompy hydraulicznej jest tańsza niż zakup nowej. Wymieniając zepsutą lub uszkodzoną pompę hydrauliczną, będziemy musieli zapłacić za robociznę i czas naprawy. Ponadto, w niektórych przypadkach, trzeba będzie zapłacić za wymianę uszczelek. Regeneracja pomp hydraulicznych to dość skomplikowany proces, który powinien być przeprowadzony tylko przez doświadczonego serwisanta hydrauliki siłowej. 

Pompy hydrauliczne najczęściej wymagają wymiany takich elementów jak:

 • cylinder
 • tłoczki
 • separator
 • płyta sterująca
 • tuleja kulista
 • panewki kołyski
 • komplet łożysk
 • komplet uszczelniaczy
 • kolce/podkładki
 • kołyska.

Regeneracja pomp hydraulicznych – serwis hydrauliki siłowej zajmie się regeneracją pomp hydraulicznych i silników hydraulicznych

Hydraulika jest skomplikowanym systemem, dlatego ważne jest, aby uzyskać profesjonalną pomoc. Systemy hydrauliczne mogą być drogie, ze względu na ich złożoność i fakt, że muszą być tak wysokiej jakości, jak to tylko możliwe. Sprzęt hydrauliczny musi służyć przez wiele lat, dlatego ważne jest, aby unikać wszelkich niepotrzebnych awarii.

Pompy hydrauliczne są często stosowane w maszynach rolniczych, budowlanych lub maszynach obsługiwanych przez hydraulikę. Układ wykorzystuje olej lub płyn hydrauliczny do przeniesienia mocy z silnika na mechanizm, ale nie wyczerpuje pompy.

Tłoczyska i wszystkie elementy odpowiedniej pompy mogą ulec zużyciu, a co za tym idzie, mogą wymagać wymiany lub regeneracji. Ponieważ nie ma bezpośredniego zamiennika dla wszystkich elementów biorących udział w tym procesie, minie trochę czasu, zanim w systemie pojawią się nowe części. W przypadku zbyt intensywnego użytkowania urządzeń istnieje ryzyko, że takie awarie pojawią się jeszcze wcześniej niż wynika to z normalnego zużycia pomp hydraulicznych.

Regeneracja pomp hydraulicznych – dlaczego to tak ważna czynność?

Niezawodność i wydajność pomp hydraulicznych

Jeśli chodzi o niezawodność i wydajność, pompy hydrauliki siłowej są znane ze swojej trwałości i niezawodności. Chociaż nie są one odporne na sporadyczne awarie, mogą być naprawiane przez przeszkolonego technika przy minimalnym czasie przestoju.

Mały przeciek w pompie hydraulicznej można naprawić przez dokręcenie uszczelki – to dobra naprawa, która nie kosztuje dużo i nie wpłynie na wydajność ani nie spowoduje większych problemów. Kiedy jednak sprawy przybierają poważny obrót, pompa hydrauliczna może wymagać całkowitej wymiany. W tym przypadku nie chcemy po prostu kupić przypadkowej pompy – możemy zapłacić o wiele więcej niż gdybyśmy po prostu zdecydowali się regenerację przez zaufany serwis hydrauliczny. Większość serwisów hydraulicznych oferuje również kompleksowe usługi naprawy pomp hydraulicznych.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments