WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

Kołobrzeg z Kołobrzegu

Za sprawą grupy radnych z klubów Prosta i Prawdy i Obywatelskiego Kołobrzegu Jacka Woźniaka, na najszybszej sesji samorządowcy ponownie pochylą się nad sprzedażą działek dla ośrodka Caritas. Projekt uchwały wprowadzony przez radnych zakłada 99 procentową bonifikatę dla organizacji. O przychylność pozostałych samorządowców w niniejszej sprawie prosił, na spotkaniu komisji budżetowo-gospodarczej, ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

 

Podczas spotkania komisji, ksiądz Roda rozmawiał o prace ośrodka charytatywnego przy ul. Aniołów Stróżów, która traktuje nie tylko przysług dla niemowlęta i młodzieży z terenie i zza wschodniej granicy. Jak wyjaśniał dyrektor, ośrodek bierze udział dodatkowo w kilku projektach charytatywnych skierowanych do kobiet najbardziej chcących. – Służy on wielkości charytatywno-opiekuńczą – mówił do radnych, oświadczając, że zakupienie rzeczonych działek jest pozytywne do sprawienia niezbędnych prac modernizacyjnych przy budynku (m.in. melioracji dop.red.). – Leżąc na badanie, czy chcemy sprzedać działki po ich zużyciu czy zakupieniu, odpowiadam; nie mamy takiej woli, ani tytułu, bo zaprzeczylibyśmy swojej misyjności(…). Ten środek jest urządzeniem dla nas, żeby mogli wykonywać zajęcia dla niemowlęta, osób potrzebujących czy wykluczonych – tłumaczył ksiądz.

Organizację wspierał Jacek Woźniak, który wskazywał, że żadna z działek, które Caritas planuje kupić po rewelacyjnej cenie, nie stanowi samodzielnego terenu, a jedynie dostęp do tego ośrodka. Wyjaśniał również, że zapisy zagospodarowania przestrzennego wykluczają możliwość wykorzystania tych zakresów do punktów komercyjnych czy biznesowych. – Są tam dopuszczone jedynie usługi sakralne i kultury – podkreślał Woźniak.

Radni Nowego Kołobrzegu zawierali bardzo wątpliwości. Padły proszenia o komercyjną działalność ośrodka, uiszczanie przez niego wartości uzdrowiskowej, a jeszcze plany na przyszłość. – Sprowadzają się przypadki, że organizacje kościelne otrzymują bonifikatę, a następnie sprzedają działki komercyjnie – mówiła Agnieszka Trafas, przewodnicząca rad.
Spojrzenie na ten element wyraziła również Ewa Pełechata wiceprezydent do rzeczy gospodarczych. – Jako magistrat nie jesteśmy nic przeciwko sprzedaży tych części, ale bez bonifikaty – powiedziała urzędniczka.
Ostatecznie, większością głosów wybrano do wniosku uchwały poprawkę, która zezwala na sprzedaż działek dla Caritasu, ale bez bonifikaty. Zgłosiła ją radna Trafas.

Ksiądz Roda zapowiedział, że zajdzie w niniejszej sprawie podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments