Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Kołobrzeg Prasówki z Kołobrzegu

Planowane kolosalne podwyżki za wywóz odpadów i segregacja śmieci były przedmiotem dyskusji na spotkaniu zarządców nieruchomości z ludźmi. Pojawiły się różne możliwości rozwiązań, m.in. wprowadzenie systemu EKO AB czy częściowa segregacja we grupach.

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

 

Przypominamy; już za mało tygodni niesegregowanie odpadów może istnieć się luksusem: cena odbioru takich śmieci ma wzrosnąć aż pięciokrotnie – to program uchwały, który obecnie w poniedziałek będzie głosowany przez radnych Rady Miasta. Gdy się okazało, dla ludzi wspólnot, największym problemem jest zdyscyplinowanie wszystkich mieszkańców do sortowania śmieci. Podczas spotkania pojawiły się więc pytania, co spowodować, żeby ci, którzy myślą o miejsce, nie musieli ponosić odpowiedzialności finansowej za osoby, jakie nie mają tego wydawać.

– Wszyscy będziemy wymagali zacząć segregować śmieci – mówiła Ewa Pełechata, wiceprezydent do spraw gospodarczych.

Dlaczego? Bo, w kontakcie z prowadzoną sukcesywnie od lat, unijną polityką, od 2021 roku nie będzie w ogóle możliwości oddawania odpadów niesegregowanych. – Stoimy pod ścianą – mówił radny Łukasz Zięba – Nie zakłamiemy rzeczywistości, musimy segregować śmieci, musimy wdrożyć politykę informacyjną, od przedszkola po seniorów.

Samorządowiec i dyrektor samej ze wspólnot podkreślał, że brakiem było obniżenie przez ubiegłą kadencję rady, ceny za niesortowanie śmieci. – Tym samym zniweczyliśmy parę lat działalności. Nauczyliśmy, że niesortowanie się opłaca – mówił Zięba. O potrzebie wdrożenia odpowiedniej polityki informacyjnej mówili i inni przedstawiciele wspólnot.

Więcej czasu zajęła również dyskusja nad tzw. systemem EKO AB czyli wprowadzeniem ekodomków, w jakich osoby pracowniki mogłyby działać odbioru śmieci od mieszkańców i klasyfikowania ich. Według autora systemu inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza, pozwoli on na wracanie do 80 procent odpadów komunalnych. Bartoszkiewicz był kimś przyjścia na zaproszenie Macieja Bejnarowicza, lidera klubu PiS w Radzie Miasta. Bejnarowicz już jako kandydat na prezydenta, wskazywał, że tzw. mini PSZOKI mogą stanowić odpowiedzią na temat sortowania braków w centrum.

Więcej natomiast ostatnie wyjaśnienie nie jest zawsze doskonałe. Pojawiły się pytania m.in. o miejsce ekopawilonów czy część osób w nich pracujących, którą ze względu na turystyczny charakter miasta, trudno jednoznacznie oszacować. Faktem jest zarówno, że więcej ten organizm będzie wymagał od mieszkańców częściowej segregacji śmieci.

Przypominamy; zapowiadane podwyżki za odbiór odpadów wychodzą ze zwiększenia przez rząd cen za tzw. czerpanie ze media, a także przyszłorocznego wzrostu wartości m.in. energii elektrycznej.

W udostępnionym przez nas materiale video autorzy prezentują bycie organizmu EKO AB. A Wy co dbacie o takim podejściu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments