Zakładamy warzywniak

Zakładamy warzywniak

Promocja i Reklama
Wiele osób marzy o tym, aby mieć własne, ekologiczne warzywa bez chemii. Przed założeniem własnego warzywniaka powstrzymuje je brak wiedzy i obawa czy warzywa w ogóle wyrosną. Okazuje się, że uprawa większości warzyw wcale nie jest trudna a pierwsze zbiory można wykonać już po kilku tygodniach.

Zaplanuj swój ogród warzywny

Sprawą absolutnie podstawową jest wybranie takiej działki, która będzie posiadała dostęp do wody. Zależnie od wielkości ogrodu można będzie stosować różne sposoby nawadniania. Najmniejsze warzywniaki można bez przeszkód podlewać ręcznie. Jeśli jednak planujesz założyć duży warzywniak, z którego płody chcesz przeznaczać na sprzedaż to warto zastanowić się nad automatycznym nawadnianiem. Wybierając działkę pod ogród trzeba też pamiętać o tym, żeby była ona jak najdalej od ruchliwych ulic, bo przecież chodzi nam o uzyskanie zdrowych warzyw.

Na wstępie podejmujemy, więc decyzję jak duży ma być nasz ogród. Jeśli ma on wystarczyć dla typowej 4-osobowej rodziny to powinien mieć powierzchnię około 130 mkw. Wybierając miejsce pod ogród należy wziąć pod uwagę dobre nasłonecznienie. Nie powinno także w pobliżu być dużych drzew i krzewów, bo dają one niepotrzebny cień.

Bardzo ważna będzie także, jakość gleby występującej w danym miejscu. Dobremu wzrostowi warzyw sprzyjają gleby o pH od 6 do 7. Powinna to być gleba żyzna, którą można uzupełnić obornikiem albo gotowym kompostem.

Gdy już wszystkie te warunki zostaną spełnione należy zaplanować zagony w ogrodzie. Najbardziej typowy układ to taki, gdzie mamy główną ścieżką a od niej odchodzą mniejsze ścieżki prostopadłe. Warto mieć na uwadze północno-południową orientacje zagonów, co daje najlepsze naświetlenie roślin. Odległości pomiędzy zagonami powinny wynosić, co najmniej 30 cm. Jest to bardzo ważne, bo później przy pracach ogrodowych będzie nam łatwiej się przemieszczać i nie będziemy niepotrzebnie deptać roślin.

Co warto posadzić w warzywniaku?

W ogródkach małych dobrze jest posadzić rzodkiewkę, pietruszkę, koperek czyli warzywa o krótkim okresie wegetacji. Nieco więcej miejsca będą wymagały pomidory i sałata, jednak z pewnością warto mieć takie warzywa w przydomowym ogródku.

Wybór warzyw, jakie możemy uprawiać jest naprawdę duży. Tak, więc w zależności od upodobań członków rodziny można postawić na marchewki, pietruszkę, buraki, groszek czy szpinak wysiewane z nasion. Z kolei z pomocą rozsady powstaną kapusty, selery czy pomidory.

Jeśli komuś zależy na tym, aby na bieżąco mieć warzywa do sałatek i kanapek, to może postawić na te gatunki, które zbiera się kilka razy w roku. Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się rzodkiewki i wiele rodzajów sałat. Dwa, trzy razy w roku możemy także siać koperek. Planując konkretne warzywa musimy mieć na uwadze, że są warzywa, które lubią swoje sąsiedztwo i takie, które sobie wzajemnie szkodzą. Dobrym sąsiedztwem będzie przykładowo posadzenie fasoli tyczkowej obok ogórków, bo otrzymają one cień, którego potrzebują. Obok siebie warto siać także szpinak i bob, bo wtedy jest mniej szkodników. Z kolei czosnek nie powinien rosnąć obok fasoli, bo obniży jej plony.

Autor
Artykuł powstał przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklepdlaogrodu.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments